Adventní posezení u vánočního stromečku

Letos poprvé proběhlo na naší škole slavnostní rozsvícení vánočního stromečku. Celá akce byla v režii našich páťáků, kteří svým připraveným programem vykouzlili tu pravou vánoční atmosféru a zpříjemnili tak ostatním spolužákům čas čekání na Štědrý den.
Všechny děti teď už ví, jaké tradice a zvyky je během adventu čekají a kdy mají třeba utrhnout třešňovou větvičku, kdy se těšit na příchod sv. Mikuláše s čerty a jak a kdy mít doma uklizeno, aby se to líbilo sv. Lucii, potažmo všem dívkám téhož jména.
Zajímavý program zpestřili naši malí prvňáčci společnou čertovsko-mikulášskou básničkou, ve které slibovali, že už nikdy, ale opravdu nikdy, zlobit nebudou!
K vykouzlení pravé vánoční atmosféry přispělo i malé pohoštění – sladké perníčky a pravý vánoční punč, který dětem připravily paní učitelky.
Tato akce všechny naše žáky mile překvapila a potěšila a doufáme, že jsme tak založili tímto adventním zastavením novou tradici na naší škole.
První adventní neděle už je za námi. Zapálili jsme také první svíčku na adventním věnci – svíčku naděje neboli Svíci proroků. Před námi je druhá svíčka – Mír neboli Svíce betlémská. Tou třetí je pak svíčka Přátelství neboli Pastýřská svíce a ta poslední nese název Láska – Andělská svíce.
Všichni máme před sebou jedno z nejočekávanějších a nejkrásnějších období v roce – čas čekání a příprav na Vánoce. Naši žáci se na Vánoce moc těší. Jsou pro ně spojené s vánočními prázdninami, rodiče budou doma a mohou tak veškerý volný čas trávit společně. Možná v tomto období mohou být některé děti rozrušené, nepozorné, zapomínají… Nedivme se. Jejich myšlenky se točí kolem jediného – těšení se právě na ty Vánoce. A nemyslete si, dárky pod štědrovečerním stromkem jsou sice nejvíc, ale rozhodně nejsou vším, co dělá Vánoce Vánocemi. Užijme se co nejvíce navzájem. Nebude to trvat věčně… Děti jsou svým způsobem hosty svých rodičů. Přicházejí na místo pro ně přichystané, chvíli zůstanou – patnáct, dvacet let – a opět nám odcházejí. Važme si těchto společných okamžiků a přejme si navzájem ty nekrásnější Vánoce naplněné láskou, pohodou, radostí a především zdravím!

Ivana Florusová
Jana Zatloukalová